
Каква е връзката между стомашно-чревното здраве,емоциите и имунната система?
Червата са не само отговорни за храносмилането и усвояването на водата и хранителните вещества, но са и много важни за нашето здраве.
Има връзка между начина, по който се чувстваме и това, което усещаме – когато сме влюбени усещаме пеперуди в стомаха, може да ни заболи корема от притеснение и други.
В червата има огромно количество по вид нерви, които отделят различни видове сигнални вещества.
Нервната система на червата е също толкова сложна, колкото и тази на мозъка.
Мозъкът и червата
Двете са взаймно свързани чрез система за комуникация – стресът и емоциите въздействат на чревното здраве, а количеството и съставът на микроорганизмите в червата влияят на психическото състояние.
При състояние на тревожност и депресия е добре да се погрижим и за чревното си здраве.
Прекомерният стрес и хранителните непоносимости, могат да нарушат чревната ни флора и да допринесат за емоционален дискомфорт, като невинаги причината се крие само в мозъка.
Мозъкът може всичко,както и силата да влияе върху физическото здраве.

Как червата предават сигнали до мозъка?
Червата са най-големият сензорен орган в човешкото тяло, защото имат голяма повърхност и сложна нервна система.
Най-важният сигнален път от храносмилателната система към мозъка е свързан с nervus vagus (блуждаещия нерв).
Комуникационната система между червата и мозъка е изградена от няколко компонента:
Нервната система и блуждаещият нерв
Невроните са клетки в мозъка, които управляват поведението. Голяма част от тях се намират в мозъка, а по-малка – в червата. Те са свързани помежду си чрез Нервната система.
Блуждаещ нерв е най-дългия нерв във Вегетативната нервна система, свързващ мозъка със стомашно-чревния тракт, а също и със сърцето и белите дробове.
Мозъкът получава информация от нерва какво се случва в тялото. Той е изолиран в костния череп и има дебела обвивка, която го пази, докато червата получават много информация от храната, от имунната система и от чревните бактерии.
Невротрансмитери
Мозъкът и червата обменят информация чрез химикали, наречени невротрансмитери.
Това са серотонинът и гама-аминомаслената киселина (GABA).
Те контролират настроението, ритъма на съня и тревожността.
Определени пробиотични бактерии в червата могат да оказват влияние върху производството на невротрансмитерите.
Балансът на чревния микробиом и доброто настроение имат потенциала да облекчат депресията и тревожността.
Късоверижни мастни киселини
Чревният микробиом произвежда мастни киселини, които изпращат сигнали до мозъка, които го карат да намали усещането за глад и провокират усещане за награда.
Това са бутират, пропионат и ацетат. Недостигът на тези киселини е свързан със заболявания ,като диабет и наднормено тегло.
Имунна система
80% от имунната система се намира в червата.
Силата на имунитета се влияе от чревни бактерии.
При нарушения в червата се получават различни видове дисбаланс, които пряко влияят върху здравето и ефективността на чревните лимфоидни тъкани и имунитета.
Чревните бактерии и лигавицата регулират имунната система и възпалението в тялото. Пропускливата чревна лигавица, която се появява при заболявания на червата, може да доведе до проникване на токсини в кръвта,като това се свързва с психични заболявания – депресия, деменция,шизофрения и други.
Тревожност, депресия, аутизъм, деменция и хранителни разстройства са само някои от заболяванията, които са свързани със стомашно-чревния тракт.
Подхранване на ума чрез стомашно-чревния тракт
Пробиотиците са хранителни добавки, съдържащи „добри“ бактерии, които регулират баланса в червата.
Доказано е, че конкретни пробиотици могат да намалят симптомите на депресия до 40% при определени случаи.

Съществуват хиляди видове, но най-често използваните щамове са Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum и Lactobacillus rhamnosus.
Различните бактериални щамове изпълняват различни функции, затова трябва да се консултирате с лекар, преди да приемате хранителни добавки, за да изберете най-подходящия продукт за Вас.
Според проучвания има видове бактерии,които при Синдром на раздразненото черво намаляват болките в червата:
Lactobacillus reuteri, Lactobacillus plantarum и Bifidobacterium infantis.
Стресът и физическото състояние
Стресът причинява много физически и емоционални смущения. Това са сърдечно-съдови заболявания, проблеми с паметта, главоболие, болки в тялото, тревожност, депресия, сексуални проблеми, косопад и други.
Стресът активира нерви, които пречат на процеса на хранене, като получаваме по-малко енергия от хранителните вещества и трябва повече време за храносмилане.
Стресът и здравето на червата са взаимно свързани. Хроничният стрес влияе негативно върху чревната флора, което води до дисбаланси и физически заболявания.
Запекът, диарията и стомашните болки са свързани с психическото ни състояние.
Синдромът на раздразнените черва (IBS) е свързан с тревожност и с депресия.

Най-популярните методи за справяне със стреса са медитация,релаксация, дихателни техники и спортни занимания.
Най-важно е да се установят причините за появата на стрес, а не само да се лекуват симптомите.
При някои случаи на хроничен стрес или тревожност е необходима консултация със специалист.
Най-ефективно е да се подходи комплексно към проблема.
Подходящи методи:
Спорт: Редовната физическа активност доказано помага при стрес. По този начин се стимулира тялото да произвежда ендорфини, които намаляват стреса и подобряват настроението.
Сън: Качественият сън, между 6 и 8 часа всяка нощ, е много важен за здравето ни. Липсата на сън често води до нервност и други здравословни проблеми.
Балансирано хранене: Диетата, която е богата на хранителни вещества, помага на тялото да функционира добре и влияе върху настроението.
Пробиотици:
Приемът на пробиотици, като част от диетата или като хранителни добавки, също е добра алтернатива за справяне със стреса.
Добри източници на пробиотици са кефир, кисело мляко, ферментирали зеленчуци и туршии, мисо,кимчи и други.

На пациенти със заболявания на храносмилателната система,които имат и силна тревожност или депресия,лекарите предписват антидепресанти.Тази група лекарства подобряват настроението,като действието им е свързано с това да увеличат отделянето на серотонин – хормона на щастието.При прием на антидепресанти, често има странични ефекти от страна на храносмилателната система- гадене, диария,запек и други. Това се дължи на действието им пряко върху чревните нерви.